Türk Tiyatrosunun Efsane İsmi Nejat Uygur Kimdir? Tiyatroya Hayatını Veren Usta Oyuncu Nejat Uygur’un 6. Ölüm Yıldönümü


0

Nejat Uygur kimdir? 10 ağustos 1920 Kilis doğumlu olan Nejat Uygur, öğretmen bir anne ve subay bir babanın üç çocuklarının ortancası olarak dünyaya geldi. Kilisli tiyatro sanatçısı İsmail Dümbüllü tarafından keşfedilerek sahneye çıkarılan Nejat Uygur, kariyer basamaklarını adım adım tırmanmıştır.

Nejat Uygur Kimdir?

Babasının görevi nedeniyle Anadolu’nun çeşitli illerini gezen Nejat Uygur, ilkokulu Siirt, Ezine ve İntepe’de okumuş ve buralarda çeşitli tiyatro müsamerelerine katılmıştır. Sarıyer, Çanakkale ve Manisa’da ortaokul eğitimini bitirdikten sonra Güzel Sanatlar Akademisi’nin Heykel Bölümü’ne kayıt olan Nejat Uygur bu bölümü bitirmemiştir.

Sarıyer Halkevi’nde boks eğitimleri aldıktan sonra spora yönelen Nejat Uygur, farklı spor dallarını da denemiştir. Profesyonel tiyatro hayatına 1949 yılında “Nejat Uygur Tiyatrosu” ile adım atan usta oyuncu, düşündüğü ilk mesleğin tiyatro olmadığını, çocukluğundan beri pilot olmak istediğini söylemiştir.

1950 yılında Necla Uygur ile hayatını birleştirmiştir. Kurduğu tiyatro oyunuyla Türkiye turnesine çıkan Nejat Uygur ve eşi Necla Uygur çiftinin bu süreçte sırasıyla Ahmet, ikiz kardeşler Süheyl ve Süha, Kemal ve Behzat adında beş çocuğu olmuştur. Nejat Uygur’un da deyimiyle Süheyl ve Behzat  “armut ağacının dibine düşmüş” ve anne ve babaları gibi tiyatrocu olmuşlardır.

Nejat Uygur’un Tiyatro Hayatı

Tiyatro yolcuğu 60 yıldan fazla süren Nejat Uygur, büyük bir aşkla yaptığı mesleğine çok sayıda başarı sığdırmıştır. Bir tarihe de şahitlik eden bu kariyer yolculuğunda iki darbe dönemi geçirmiş ve bu süreçlerden de oyunculuğunu besleyerek çıkmıştı. Mizah anlayışını yansıttığı tiyatro sahnesindeki oyunlarını ekrana taşıyarak bir ilke de imza attı.

Çok sevdiği ve örnek aldığı İsmail Dümbüllü’nün “ Güneş Sineması”ndaki tiyatro oyunlarına giderek onu desteklemesi ile Nejat Uygur’un kariyer yolculuğu da değişmiştir.

Kendine özgü mizah yeteneğiyle birlikte sergilediği tiyatro oyunları halkın beğenisini kazanmış ve kariyeri yükselişe geçmiştir. Usta oyuncuya 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı ünvanı verilmiştir. Sayısız tiyatro eserinde kapalı gişe oyunlar çıkaran Nejat Uygur, 2007 yılında geçirmiş olduğu kısmi felce kadar aktif olarak tiyatro yapmaktaydı. 6 yıl boyu süre tedavilere cevap vermeyen usta sanatçı 18 Kasım 2013 yılında hayata veda etti.

Usta Oyuncu Nejat Uygur’un Tiyatro Eserleri

 • Alo orası tımarhane mi?
 • Aman Özal duymasın
 • Sizin ki can da bizimki patlıcan mı?
 • Cibali karakolu
 • Miğferine çiçek eken asker
 1. Hastane mi kestane mi?
 2. Kaynanatör
 3. Son umudum milli piyango
 4. Minti minti
 5. Şeyini şey ettiğimin şeyi
 6. Borcum borç ama nah alırsınız

Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaşabilirsin!

0

Buna Nasıl Tepki Verirsin?

Kararsız Kararsız
0
Kararsız
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Başarılı Değil Başarılı Değil
0
Başarılı Değil
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kültürlü Kültürlü
0
Kültürlü
Sevilmeyen Sevilmeyen
0
Sevilmeyen
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Havalı Havalı
0
Havalı
Çok Komik Çok Komik
0
Çok Komik
dazete

İçerik Tarzını Seç
Makale
Görsel biçimli metin stili