in

Türk Hava Yolları Avrupa’da İlk 3’e Girdi: Günlük 1331 Uçuşla Zirvenin En Üst Sırasında

Türk Hava Yolları Avrupa Üçüncüsü

Her yıl Avrupa Seyrüsefer Teşkilatı (Eurocontrol) tarafından düzenli olarak yayınlanan endüstri raporuna göre, 2019 yılında Türk Hava Yolları, günlük ortalama gerçekleştirdiği 1331 uçuş ile Avrupa’nın üçüncü sırasında yer aldı.

Avrupa Seyrüsefer Teşkilatı Raporu

Uçuş ağını her geçen gün daha da ileriye taşıyarak dünyada rakipsiz olmaya başlayan Türk Hava Yolları, geçtiğimiz günlerde uçuş ağına eklediği Ekvator’un başkenti Malabo seferleri ile birlikte 319 noktaya uçmaya başlamıştı.

Bugün itibariyle bünyesindeki 354 yolcu var kargo uçağı ile birlikte yurtiçinde 50, yurtdışında tam 270 noktaya uçan Türk Hava Yolları, bu devasa operasyonuyla Avrupa’da 3.oldu.

Avrupa Seyrüsefer Teşkilatı (Eurocontrol) raporlarına göre, Avrupa genelindeki uçuşlarda bir önceki yıla göre küçük bir artış yaşandı.

2013 yılından bu yana en düşük büyüme oranının yaşandığının belirtildiği raporda, Avrupa hava trafiğine en çok destek veren havayolları ve havalimanları da açıklandı.

THY Avrupa’da 3. Oldu

Geçtiğimiz yıl olan 2019 yılında, Avrupa Seyrüsefer Teşkilatı raporuna göre Avrupa uçuşlarına en fazla katkı yapan ülkeler İspanya ve Almanya oldu.

Bu iki ülkenin hemen ardından Türkiye de bu listede Avrupa trafiğine katkı yapan ülkeler arasında gösterilirken THY günlük 1331 uçuşla 3.sırada yer aldı.

İspanya’nın Ryann Air şirketi günlük gerçekleştirdiği 2 bin 212 uçuşla listenin zirvesinde yer alırken Ryann Air’i günlük 1470 uçuşla Alman devi Lufthansa takip etti.

1331 uçuşla 3.sırada yer alan Türk Hava Yolları’nı 946 uçuşla 4.sıradaki Air France takip ederken onu da 812 uçuşla 5.sıradaki SAS takip etti.

Türk Havalimanlarından İyi Performans

Avrupa Seyrüsefer Teşkilatı’nın 2019 raporunda, havalimanlarının performansları da yer alırken Türkiye’nin en yoğun hava trafiğine sahip olan İstanbul Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ve Antalya Havalimanı, Avrupa’daki yoğun hava trafiğine sahip limanlara göre çok daha iyi performans ile öne çıktı.

Avrupa genelinde tüm uçuşların yüzde 27’sinde gecikmeler yaşanırken İstanbul Havalimanı’nda bu oran yüzde 27, Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yüzde 16 ve Antalya Havalimanı’nda ise yüzde 25 oldu.

Öte yandan Antalya Havalimanı, 2018 yılına göre 46 yeni uçuşu bünyesine eklemeyi başararak Avrupa’da bu konuda zirvede yer aldı.

İçeriğimizi beğendiniz mi?

Lütfen yorum yapmak için Giriş yapınız
Öldürme Arzusu Filminin Konusu Nedir

Öldürme Arzusu Filminin Konusu Nedir? Öldürme Arzusu Filminin Oyuncu Kadrosunda Kimler Yer Alıyor?

Geleneksel Venedik Maske Karnavalı

Dünyanın En Renkli Karnavalı Yaklaşıyor: Venedik Maske Karnavalı Hakkında Bilmeniz Gerekenler