in

Dünyanın En Renkli Karnavalı Yaklaşıyor: Venedik Maske Karnavalı Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Geleneksel Venedik Maske Karnavalı

Dünyanın en çok turist çeken şehirlerinden biri olan İtalya’nın Venedik kenti, tarihi dokusunun yanında her yıl düzenlediği Maske Karnavalı ile de dikkatleri üzerine çekiyor. İşte Venedik Maske Karnavalı ile ilgili bilmeniz gereken her şey…

Venedik Maske Karnavalı Başladı

Yüzlerce yıllık tarihi, şehri bir ağ gibi saran kanalları ve durgun sulara yansıyan görüntüleriyle İtalya’nın Venedik şehri, dünyada eşi benzeri olmayan bir şehir.

Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan bu olağanüstü şehir, her yıl Şubat ayında düzenlediği karnaval ile de şehrin dört bir yanının müzik ve partilerle dolup taşmasını sağlarken turistlere mükemmel bir eğlence imkanı sunuyor.

Paskalya’ya hazırlık niteliği taşıyan bu renkli karnaval, bu yıl 25 Şubat’a devam edecekken şehrin her yanı rengarenk maskeli insanlarla dolup taştı.

Bu karnaval geleneği tarih boyunca İtalya’nın her yanında hissedilse de, Venedikliler için her yıl düzenlenen Maske Karnavalı, farklı bir anlam ifade ediyor.

Bu karnavalda, şehrin tüm sokakları ve caddeleri 17.yüzyıl aristokratlarınkiyle tıpatıp aynı kostümler giymiş maskeli insanlarla dolup taşıyor.

Venedik’in yüzlerce yıl önceki haline doğru bir zaman yolculuğu yapmanızı sağlayan bu karnavalın olmazsa olmaz öğesi ise tabii ki maskeler…

Karnavalın Olmazsa Olmazı Maskeler

Venedik ile özdeşleşmiş olan bu maske geleneği, 13.yüzyılda Venediklilerin partilerde yüzlerini gizleme istekleri nedeniyle ortaya çıktı.

Bu sayede partide yüzlerini gizleyen aristokratlar ve alt tabakadan insanlar, yüzlerini gizledikleri için sınıf ayrımı gözetmeksizin kaynaşabilmekteydi.

Ancak devam eden dönemde bu maskeler, fuhuş ve kumar gibi yasadışı eylemlerde de kimlik gizlemek için kullanılmaya başlanınca, Roma yönetimi tarafından yasaklanarak yalnızca karnavallarda kullanılmasına izin verildi.

Bu yüzden Şubat aylarında yolunuz Venedik’e düşerse, adet üzere aristokrat kostümü giymeseniz bile siz de birbirinden renkli dükkanların birinden partiye uygun bir maske ile dolaşmalısınız.

Venedik Maske Karnavalı Etkinlikleri

Venedik San Marco Meydanı başta olmak üzere kentin dört bir yanında özel etkinlikler düzenlenirken 1500’lü yıllarda olduğu gibi parti, bir yat yarışı ve Meleğin Uçuşu adı verilen bir ritüelle start alıyor.

Klasik müzik konserleri, en iyi maskenin seçilmesi yarışması ve birçok yürüyüşe ev sahipliği yapan bu rengarenk etkinlik, her yıl coşkuyla kutlanıyor.

İçeriğimizi beğendiniz mi?

Lütfen yorum yapmak için Giriş yapınız
Türk Hava Yolları Avrupa Üçüncüsü

Türk Hava Yolları Avrupa’da İlk 3’e Girdi: Günlük 1331 Uçuşla Zirvenin En Üst Sırasında

Ziraat Türkiye Kupası Yarı Finalistleri

Ziraat Türkiye Kupası’nda Nefesler Tutuldu: Kimler Yarı Finale Çıktı?