in

Meme Ağrısı Nedir? Meme Ağrısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

meme ağrısı nedenleri nelerdir

Tıptaki ismi mastalji olan meme ağrıları, kadınlar arasında yaygın bir şekilde karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Pek çok farklı sebepten dolayı kendisini gösteren bu ağrılar, altta yatan bir hastalığın habercisi de olabilmektedir. Peki, meme ağrısı nedenleri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Meme Ağrısı Nedir?

Tıptaki ismi mastalji olan meme ağrısı, çeşitli nedenlere bağlı olarak gelişmekle birlikte memelerde keskin tipli bir yanma, gerginlik ve hassasiyeti de beraberinde getirmektedir.

Bu ağrılar tek bir memede veya her iki memede birden de görülebileceği gibi, sürekli veya ara sıra görülen ağrılar şeklinde de gelişebilir.

Yine aynı şekilde ağrıların şiddeti değişkenlik göstermektedir. Memelerde ağrı sorunu, genelde adet periyodunun doğal bir sonucu olarak kendisini gösterirken regl döneminden 1-2 gün önce oluşarak bir iki gün içerisinde kendiliğinden geçme eğilimi göstermektedir.

Şiddeti kişiden kişiye değişmekte olan bu ağrılar, maksimum 1 hafta boyunca devam ederken bir ayı aşması durumunda adet döngüsünün bir parçası olan doğal ağrılarla ilgisi bulunmadığı anlamına gelmektedir.

Olası nedenler arasında kansere varana kadar çok ciddi rahatsızlıklar olabileceği gibi bir hekime başvurarak muayene olmak elzemdir.

Meme Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Kadınlarda pek çok nedene bağlı olarak kendisini gösteren meme ağrılarının, genelde nedeninin belirlenmesi oldukça güçtür.

Bunun nedeni ise ağrı oluşumunda etkisi olabilecek birçok faktörün bulunmasıdır. Meme ucunda veya genelinde etkisi olan en birincil neden üreme hormonlarıdır.

Özellikle adet döngüsü içerisinde oluşan meme ağrılarında östrojen hormonunun etkisi çok büyüktür. Memede görülebilecek diğer ağrıların nedenleri ise şu şekildedir;

  • Süt kanallarında ortaya çıkan tıkanıklık ve enfeksiyon
  • Emzirme ve rahatsız giysilere bağlı olarak memede tahriş
  • Meme ameliyatları
  • Kısırlık tedavisinde kullanılan ilaçların yan etkileri
  • Meme kanseri
  • Oral yolla alınan doğum kontrol hapları ve antidepresanlar
  • Memelerin büyük olması

Meme Ağrısı Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Adet döngüsünden kaynaklı olanlar başta olmak üzere, memede kendisini gösteren ağrılar çok büyük oranda tedaviye ihtiyaç duymaksızın kendiliğinden geçmektedir.

Fakat uzun süredir devam eden ağrılarda, hekime başvurulduktan sonra altta yatan nedenin tespit edilerek buna yönelik tedavi planlanmalıdır.

Memelerin büyüklüğüne bağlı ağrılarda, bu tarz memeler için geliştirilmiş destekli sütyenler kullanılır.

Bazı ilaçların yan etkisi olarak gelişen ağrılarda ise hekimle görüşerek ilaç değişimi yapılmaktadır.

Meme kanseri gibi yüksek riskli hastalıklarda ise onkolojik tedavi uygulanarak gerekirse cerrahi tedavi yönteminden de yardım alınır.

İçeriğimizi beğendiniz mi?

Lütfen yorum yapmak için Giriş yapınız
FETÖnün Siyasi Ayağı Tartışması

FETÖ’nün Siyasi Ayağı Tartışmaları Sosyal Medyaya Da Sıçradı: Sosyal Medya Kullanıcıları Neler Söyledi?

kalp çarpıntısı belirtileri nelerdir

Kalp Çarpıntısı (Taşikardi) Nedir? Kalp Çarpıntısı Belirtileri Nelerdir? Kalp Çarpıntısı Tedavisi Nasıl Yapılır?