in

Kalp Çarpıntısı (Taşikardi) Nedir? Kalp Çarpıntısı Belirtileri Nelerdir? Kalp Çarpıntısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

kalp çarpıntısı belirtileri nelerdir

Tıptaki ismi taşikardi olan kalp çarpıntısı, istirahat halinde bulunulduğu sırada kalbin normalden çok daha hızlı atmaya başlaması durumudur. Peki, kalp çarpıntısı belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Kalp Çarpıntısı (Taşikardi) Nedir?

Kalbin dinlenirken normalden çok daha hızlı atması olarak tanımlanan kalp çarpıntısı, yetişkinler için genel olarak istirahat halindeyken dakikada 100’den fazla kalp atışının olduğu durumlara denilmektedir.

Altta yatan nedene bağlı olarak tehlikeli bir durum olabilen bu rahatsızlık, hiçbir belirti vermeden kişide varlığını sürdürebilir.

Bununla birlikte kalp çarpıntısı, ani kalp durması, kalp krizi ve inme gibi nedenlere bağlı olarak ölüm riskini ciddi manada arttırmaktadır.

Kalp dokusundan gönderilen elektrik sinyalleri sayesinde kontrol edilen kalp atış hızı, normal bir insanda dakikada 60 ila 100 arasında artış göstermektedir.

Kalp dokusunda meydana gelen bir anormallik sonucu 100’ün üzerine çıkan kalp atış hızı nedeniyle, vücudun geneline pompalama verimi düşer. 

Kalp çarpıntısının altında yatan nedenlerden bazıları ise koroner arter hastalığı, kalp kası hastalığı, kalp tümörleri, sigara, bazı akciğer problemleri, belirli ilaçların yan etkisi, hipertansiyon ve alkoldür.

Kalp Çarpıntısı Belirtileri Nelerdir?

Kalp çarpıntısı sırasında kalbin verimi aşağı düşerken bu rahatsızlık, bazı organları oksijensiz bırakabilir ve bu durum da aşağıdaki sıkıntıları beraberinde getirir.

  • Baş dönmesi
  • Nefes darlığı
  • Hızlı nabız artışı
  • Kalp atışını hissetmek
  • Göğüste bir rahatsızlık hissi oluşması
  • Göğüs ağrısı
  • Bayılma

Kalp Çarpıntısı Tedavisi Nasıl Gerçekleştirilir?

Kalp çarpıntısında tedavi, hastanın yaşına ve altta yatan nedene göre değişiklik göstermektedir. Bu rahatsızlıkta tedaviden sonuç alınabilmesi için öncelikle altta yatan sebebin doğru bir şekilde tespit edilebilmesi gerekmektedir.

Kalp çarpıntısını azaltmak ve komplikasyon riskini minimuma indirgemek için planlanan bu tedavi, bazı durumlarda çarpıntı nedeni ortadan kaldırıldığında çok daha kolay olabilmektedir.

Kalp çarpıntısı tedavisinde ağız veya enjeksiyon yoluyla verilen ilaçlar, normal kalp ritminin elde edilmesine yardımcı olabilmektedir.

Kardiyoversiyon adı verilen bir tedavi yönteminde ise, kaşık veya göğse yapıştırılan bir bant yardımıyla kalbe elektrik sinyalleri gönderilerek kalp atışı normal seviyelerde tutulmaya çalışılmaktadır.

Vagal manevra yönteminde ise kalp atış hızını düzenleyen vagal sinir uyarılmaya çalışılır. Bunun için şiddetli öksürme, ıkınma veya kişinin yüzüne soğuk bir buz torbası yerleştirmek gibi seçenekler mevcuttur.

İçeriğimizi beğendiniz mi?

Lütfen yorum yapmak için Giriş yapınız
meme ağrısı nedenleri nelerdir

Meme Ağrısı Nedir? Meme Ağrısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Bebeklerde Diş Çıkarma Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler: Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?