in

Bebeklerde Diş Çıkarma Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler: Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

bebeklerde diş çıkarma belirtileri

Zorlu geçen ve merakla beklenen bir süreç olan bebeklerde diş çıkarma, genelde 6.ay ile 1 yaş arasında çıkmaya başlamaktadır. Peki, bebeklerde diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Bebeklerde Diş Çıkarma Dönemi Ne Zaman?

Bir çocukta 20 adet olan süt dişleri,  3 yaşında tamamen çıkarken 6-7 yaşlarında dökülmeye başlarlar.

Bebeklerde diş çıkarma dönemleri değişkenlik gösterebileceği gibi pek çok ebeveyn tarafından da merakla beklenmektedir.

Bebeklerde ortalama 3 aylıkken dünyayı ağızlarıyla keşfetme dönemi başlamaktadır. Bu aydan itibaren elini ağzına sokma, bulduğu nesneleri ağzına götürme ve tükürük salgısının artması gibi davranışlar, bebeklerde gözlemlenmektedir.

Diş çıkarma ile ilgisi olmayan bu hareketler, aileler tarafından erken diş çıkarma dönemi zannedilerek endişeyle karşılanır.

Genelde bebeklerin ilk dişleri 6.ay civarında çıkmaya başlarken ancak ilk 1 yıl içerisinde herhangi bir zamanda da çıkabilen bu dişlerin, 6.aydan önce veya sonra çıkmasının herhangi bir gelişim bozukluğuyla ilgisi bulunmadığı da bilinmelidir.

Genelde 6.aydan itibaren çıkmaya başlayan dişler, bir genelleme yapmak gerekirse her ay 4 adet çoğalır. 3 yaşına gelene kadarki süreçte tüm süt dişleri çıkarken çocukların ağzında ortalama 20 adet diş bulunur.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerin diş çıkarma belirtileri, anne ve babalar tarafından en çok merak edilen konuların başında gelmektedir. Yukarıda da belirtildiği gibi, 3.aydan itibaren başlayan ağız davranışlarıyla diş çıkarma arasında bir ilişki olduğu zannedilirken diş çıkarma belirtilerinin bilinmesinde fayda vardır.

Diş çıkarma belirtileri bebekten bebeğe göre değişkenlik gösterse de, temelde aşağıdaki şekilde gözlemlenmektedir.

  • Uyku problemleri
  • Huysuzluk
  • İştahsızlık
  • Kabız ve ishal olması
  • Tükürük salgısında artış gözlemlenmesi
  • Kulaklarında ağrı veya kaşıntı
  • Ağız etrafında görülen döküntüler
  • Kilo alımında yavaşlama veya kilo kaybı

Diş Çıkarma Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bebekte doğal bir şekilde büyük problemlere yol açmadan tamamlanan diş çıkarma süreci, birtakım önlemlerle daha hafif bir şekilde atlatılabilir.

Anne ve babalar, ellerini çok iyi temizledikten sonra bebeklerinin diş etlerine masaj yapabilir. Bu uygulama diş etlerini rahatlatırken bölgedeki kaşıntı için ise diş halkaları veya dondurucudan çıkarılmış bir bez kullanılabilir.

Bebeklerde diş çıkarma döneminde gözlemlenen hafif ateş son derece olağandır ve medikal tedavi gerektirmek. Ancak gece boyu ara ara kontrol edilerek ateşin 38 dereceden yüksek olmadığından emin olunmalıdır. Aksi bir durumda hekime başvurmak gerekmektedir.

İçeriğimizi beğendiniz mi?

Lütfen yorum yapmak için Giriş yapınız
kalp çarpıntısı belirtileri nelerdir

Kalp Çarpıntısı (Taşikardi) Nedir? Kalp Çarpıntısı Belirtileri Nelerdir? Kalp Çarpıntısı Tedavisi Nasıl Yapılır?

erken doğum belirtileri nelerdir

Erken Doğum Nedir? Erken Doğum Belirtileri Nelerdir? Erken Doğum Risk Faktörleri