Balık Sevdalılarına Özel: Hangi Balık Daha Faydalıdır? Besin Değerlerine Göre Hangi Balık Nasıl Tüketilmeli?


0

Hangi balık daha faydalı? Tezgahlarda gördüğümüz balık türlerinin besin değerleri arasında ne fark var? Balık sezonunun açılmasıyla birlikte balıkçı tezgahlarına da bolluk bereket geldi. Faydaları saymakla bitmeyen balık, başta hafıza olmak üzere, kemik ve göz sağlığı için çok önemli.

Sağlıklı beslenme uzmanları tarafından haftada iki kez tüketilmesi tavsiye edilen balık, büyük bir Omega 3 yağ asidi kaynağıdır. Aynı zamanda içerisinde yer alan A, D, E, B12, fosfor ve kalsiyum gibi vücudumuz için önemli vitamin ve minarelleri de barındırır.

Hamsiden palamuta, uskumrudan somona balık tezgahlarında yer alan çeşitleri seçmekte zorlanıyorsanız ya da hangi balığın daha faydalı olduğunu öğrenmek istiyorsanız yazımız size rehber olabilir.

Hangi Balık Daha Faydalıdır?

Uzmanlara göre her balık türü insan sağlığına olumlu etkiler bırakmaz. Yapılan araştırmalara göre insan sağlığı için en faydalı balıklar arasında somon, uskumru, alabalık, ton balığı, hamsi ve morina gibi türler var.

Bu balık türleri diğerlerine göre Omega 3 yağ asidi bakımından daha zengindir. Vücudun ihtiyacı olan E vitamini ile cilt ve saç sağlığı için oldukça önemlidir. Ayrıca balık tüketimi vücudu dinç tutar ve yaşlanmayı geciktirir.

Bazı Balık Türlerinin Faydaları:

Uskumru

Diğer balık türlerine göre daha yağlı olan uskumru en faydalı balıklar arasındadır. Yoğun miktarda B12 ve D vitamini içeren uskumru balığı kemikleri güçlendirir. Haftada 100 gr. uskumru tüketen bir kişi haftalık B12 vitamini ihtiyacını karşılamış olur.

Hamsi

Yağda eriyen A ve D vitaminleri bakımından çok zengin olan hamsi, içerdiği doymamış yağ asitlerinde dolayı kalp ve damar sağlığı dostu bir balık türü. Kılçığı ile birlikte yenilmesi tavsiye edilen hamsi, kalsiyum ve magnezyum miktarının yoğunluğu ile kemik sağlığı için de önemlidir. Kızartılması besin değerlerinin kaybolmasına sebep olur.

Somon

Kaliteli bir Omega 3 yağ asidi deposu olan somon kalp sağlığı için önemlidir. Omega 3 yağ asidinin yanı sıra protein bakımından da zengin olan somon balığını tüketmeniz günlük protein ihtiyacınızı karşılamanızı sağlar.

Hangi Balık Nasıl Tüketilmeli?

Balık tüketiminde en önemli unsurlardan biri de nasıl tüketildiğidir. Pişirilme yöntemlerine göre besin değerleri değişen balıklar için en uygun yöntem uzmanlar tarafından belirtiliyor. Uzmanlar bu konuda kesin bir şey söylemese de en sağlıklı balık tüketimi için balığın fırında kendi yağı ile pişmesinin daha doğru olduğunu söylüyor. Ayrıca kekik, defne yaprağı gibi baharatlarla pişirilen balıkların tüketiminin daha sağlıklı olduğu belirtilmektedir.

Özellikle trans yağlarda kızartılan balıkların besin değerlerinin öldüğünü belirten uzmanlar, aynı zamanda ızgarada uzun süre pişirilen balıklarında besin değerinin yok olduğunu belirtiyor.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaşabilirsin!

0

Buna Nasıl Tepki Verirsin?

Kararsız Kararsız
0
Kararsız
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Başarılı Değil Başarılı Değil
0
Başarılı Değil
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kültürlü Kültürlü
0
Kültürlü
Sevilmeyen Sevilmeyen
0
Sevilmeyen
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Havalı Havalı
0
Havalı
Çok Komik Çok Komik
0
Çok Komik
dazete

İçerik Tarzını Seç
Makale
Görsel biçimli metin stili