in

Salisilik Asidin Cildinize Faydaları Hakkında Bilmeniz Gerekenler

salisilik asidin cilde faydaları

Salisilik asit bir beta hidroksi asit özelliği gösterir ve yağda çözülebildiği için gözeneklere derinlemesine nüfuz eder. Ayrıca antibakteriyel fonksiyonlarıyla da cilt temizliğinde önemli bir yere sahiptir. Eğer bugüne kadar hiç duymadıysanız Salisilik asidin mucizeleriyle tanışma vaktiniz gelmiş demektir. Sizler için Salisilik asidin cilde olan faydalarını inceledik.

Salisilik Asidin Cilde Faydaları Nelerdir?

Peeling özelliği salisilik asidi güzellik rutinlerimizin gözdesi yapacak kadar etkili bir madde. Gözeneklere derinlemesine etki ederek siyah noktalara, biriken yağlar ve tıkanmış gözeneklere yardımcı olan Salisilik asid gözenekleri temizlediği gibi onları tıkayarak daha küçük görünmelerini sağlamaya yardımcı olur.

Tüm bunların yanında rutin bir şekilde kullandığınızda cildi rahatlattığını ve yumuşattığını görmeniz mümkün. Lekeleri ve kusurları en aza indiren Salisilik asit uzun süreli kullanımda, ince çizgilere ve kırışıklıklara da iyi gelmektedir.

Salisilik Asidin Olumsuz Etkileri Neler?

Salisilik asit de her cilt ürünün de yer alan madde gibi tüm cilt tiplerine uygun değildir. Eğer hassas bir cildiniz var ise mutlaka doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız. Böylece olası alerjik durumların önüne geçmeniz mümkün olacaktır.

Salisilik asit içeren ürün kullanırken, hassas bir cilde sahip olanların dikkat etmesi gerekiyor çünkü peeling özelliği hassas ciltleri tahriş edebilir. Salisilik asidi güzellik rutininize ekledikten sonra ciltte kuruma gözlemleyebilirsiniz. Bu durumda daha yoğun bir şekilde cildinizi nemlendirmeniz gerekecektir.

Salisilik Asidi Ne Şekilde Kullanmalısınız?

Dermotolojik güzellik ürünlerinin birçoğunun içeriğinde yer alan Salisilik asidi birçok farklı şekilde kullanabilirsiniz. Günlük cilt bakım rutininize Salisilik asidi temizleyiciler, tonikler, nemlendiriciler, serumlar ve maskeler şeklinde rahatlıkla ekleyebilirsiniz. Cilt bakım ürünlerinin formülünde az bir miktarda salisilik asit bulunur; böylece olası cildi soyma ve deforme etme gibi sorunların önüne geçilir.

Salisilik asit içeren ürününüzü doğrudan cilt lekelerinizin ya da kırışıklıklarınızın üzerinde uygulayarak kullanmanız mümkün. Ancak Salisilik asidi kullanırken dikkat etmeniz gereken nokta, herhangi başka bir peeling özellikli ürünle birlikte kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Ayrıca Salisilik asit bazı kepek önleyici şampuanlarda ve saç dökülmelerine etki eden saç ürünlerinde de bulunur. Bu şekilde de saç bakımı için de önemli bir madde olduğunu söyleyebiliriz.

İçeriğimizi beğendiniz mi?

Lütfen yorum yapmak için Giriş yapınız
uzun ve hacimli kirpiklerin sırları

Uzun Ve Hacimli Kirpiklere Sahip Olmak İçin Uygulamanız Gereken Tüyolar

ince telli saçlar için bakım önerileri

İnce Telli Saçlar İçin Bakım Önerileri