Bu Hastalık Kadınların Yaşam Kalitesine Etki Ediyor: Vajen ve Rahim Sarkması Nedir?


0

Kadın hastalıklarının birçoğu yaşam kalitesini ciddi oranda etkiliyor. Bunlardan bir yenisi de, Vajen ve rahim Sarkması hastalığıdır. Bu hastalık kadınlarda estetik görünümü zedelerken, psikolojik olarak da sorunlar yaşamalarına sebep oluyor. Peki bu hastalığın sebepleri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılır?

Vajen ve Rahim Sarkması Nedir? Neden Oluşur?

Vajina esnek bir organdır. Boyutu ise 8-10 cm uzunluğundadır. Vajinanın genişliği ise kişiden kişiye farklılık gösterir. Ancak vajen, doğum yapmamış kadınlarda genellikle iki parmağın sıkıca girebileceği bir genişliktedir.

Kimi kadınların vajen bölgesi yapısal olarak genişken, kiminin de yaşın ilerlemesiyle beraber, gebelikler ve normal doğumlar sebebiyle vajen bölgesinde sarkmalar, esnemeler ve genişlemeler oluşur.

Bunun dışında kronik bağırsak hastalıkları, astım gibi hastalıklar da rahim ve vajen sarkmalarına sebep olabilir. Vajen bölgesinin ön duvarında, mesanenin vajene doğru sarkması durumuna sistosel adı verilir. Vajen bölgesinin arka ve üst duvar sarkmalarına enterosel adı verilir, arka alt duvar sarkmalarına ise rektosel adı verilir.

Hangi Sorunlara Yol Açıyor?

-Erkek ve kadında cinsel ilişkide haz kaybı olması.

-Cinsel ilişki esnasında vajenden hava sesi gelmesi.

-Oturup kalkarken vajenden gaz sesi gelmesi.

-Stres sebepli idrar kaçırma, öksürürken, hapşırırken oluşur.

-3. derece sarkma ve genişleme görülen hastalarda sanki rahimden bir şey çıkacakmış gibi, bir kitlenin üzerine oturuyormuş gibi hissetme.

Vajen ve Rahim Sarkması Aynı Hastalık Mı?

Genellikle günlük konuşma dilinde vajen ve rahim sarkması aynı hastalıkmış gibi konuşulsa da farklı şeylerdir. Rahim sarkması, rahmin bizzat kendisinin, vajen girişine kadar ve hatta vajen dışına kadar sarkması durumudur. Vajen ise rahimde bulunan bir alandır. Ancak rahim ve vajen sarkması çoğunlukla birlikte görülürler.

Cerrahi Müdahalede Nelere Dikkat Edilmeli?

-Vajen sarkmasının derecesi tam olarak belirlenmelidir.

-Ameliyatta vajen tamamen onarılmalıdır.

-Ameliyatın kalıcılı olması için vajen sarkmasına sebep olan kas yırtıklarının onarılmalarının yanında mutlaka kalça kemiğinde bulunan sağlam bağlara, asıcı ameliyatlar yapılmalıdır. Bu işlem yapılmadığı zaman 1-2 sene sonra vajen genişlemesi tekrarlayacaktır.

-Ameliyatta kullanılan materyaller kalıcı ve sağlam olmasını sağlayacak kalitede olmalıdır.

-Vajen ve rahim sarkması ameliyatları hastane şartlarında yapılmalıdır.

-Rahim sarkması yanında rahim boynunun uzayıp uzamadığı kesin olarak tespit edilmelidir.  Bazı durumlarda rahim boynu uzaması, rahim sarkması olarak algılanabilir.

-Genital estetiğini bozan küçük dudaklarda, sarkma ve asimetri varsa, labioplasti denilen ameliyat ile vajen ameliyatı eş zamanlı olarak yapılabilir.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaşabilirsin!

0

Buna Nasıl Tepki Verirsin?

Kararsız Kararsız
0
Kararsız
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Başarılı Değil Başarılı Değil
0
Başarılı Değil
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kültürlü Kültürlü
0
Kültürlü
Sevilmeyen Sevilmeyen
0
Sevilmeyen
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Havalı Havalı
0
Havalı
Çok Komik Çok Komik
0
Çok Komik
dazete

İçerik Tarzını Seç
Makale
Görsel biçimli metin stili