THY Kokpitinden Tepki Çeken Fotoğraf: Fotoğrafı Hemen Kaldırdı


-1

THY pilotlarından R.F.Ö, uçuştan önce Instagram hesabından tepki çeken bir fotoğraf paylaştı. Fotoğrafın kısa sürede gündem olmasının ardından tepki çeken pilot R.F.Ö fotoğrafı kaldırmak zorunda kaldı.

“Turneye Böyle Başladık”

Fotoğrafta yardımcı kadın pilot ile birlikte baltayla poz veren R.F.Ö, güvenlik gerekçesiyle kokpitte balta bulunduğunu bilmeyen yolcular tarafından tepki topladı. Gelen tepkileri görmezden gelen pilot R.F.Ö, fotoğrafı kaldırıp sessizliğini korudu.

Balta Acil Durum Ekipmanlarından

Sivil Havacılık Yönetmenliğinde uçakta olası acil durumlara müdahale edilmesi için bir adet kokpitte bir adet de kabinin en arka bölümünde “balta” bulundurulması gerekiyor.

Tepki çeken fotoğrafta pilot R.F.Ö’nün elinde bulundurduğu balta da kokpitte bulunması gereken acil durum ekipmanlarından biri.

Kaptan Pilot Kapıyı Balta ile Kırmaya Çalışmıştı

24 Mart 2015 tarihinde yaşanan kazada, Almanya’nın Germanwings Hava Yolları’na ait yolcu uçağı, Barcelona-Düsseldorf seferini yapmak için havalanmış, kalkıştan kısa bir süre sonra ise İsviçre Alpleri’ndeki dağlık alana düşmüştü. 144 yolcusu ve 6 mürettebatı bulunan uçakta kurtulan olmamıştı.

Kara kutusu incelenen uçakta ilk 20 dakikanın normal seyrinde olduğu, ancak daha sonra kaptan pilotun bilinmeyen bir nedenden ötürü kokpiti terk ettiği ve yardımcı pilotun kapıyı kilitleyerek uçağı inişe geçirdiği anlaşılmıştı.

Kaptan pilotun, kapıyı yardımcı pilota açtırma girişimleri sonuçsuz kalınca da kabindeki balta ile kapıyı çaresizce kırmaya çalıştığı ancak güçlendirilmiş kapının 8 dakikada kırılamaması sebebiyle 144 yolcusu ve 6 mürettebatı ile birlikte yere çakıldığı tespit edilmişti.

Kokpit Kuralları Nelerdir?

Uçuş güvenliğini sağlamak amacıyla uçaklar uluslararası uçuş güvenliği yönetmeliğine göre havalanmaktadır. Uçuşun güvenli bir şekilde tamamlanabilmesi için sadece yolcuların değil, pilotların ve kabin görevlilerinin de uyması gereken kurallar vardır.

-Pilotlardan biri kokpiti terk ettiğinde, dışardaki mürettebattan biri kokpiti terk eden pilot dönene kadar kokpitte beklemektedir. Buradaki amaç uçuşu yönlendiren pilota bir şey olduğunda kapının açılmasını sağlamaktır, ancak bazı havayolları bu kuralı gündüz uçuşlarında uygulamamaktadır.

-Dışarıdaki pilot içeri gireceği zaman şifre ile girmek zorunda, eğer kapı içeriden kitlenmemişse otomatik olarak açılmaktadır.

-Girilen şifre kapıyı açmaz ise acil durum şifresi kullanılmalıdır, ancak kapı içeriden manuel olarak kitlendiyse yardım almadan kapının açılması çok zor olmaktadır.

-Kokpit ve kabin arasında basınç farkı meydana geldiğinde kapı otomatik olarak açılır, mürettebat uçuştan önce bu sensörlerin çalışıp çalışmadığını kontrol etmek zorundadır.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaşabilirsin!

-1

Buna Nasıl Tepki Verirsin?

Kararsız Kararsız
0
Kararsız
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Başarılı Değil Başarılı Değil
0
Başarılı Değil
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kültürlü Kültürlü
0
Kültürlü
Sevilmeyen Sevilmeyen
1
Sevilmeyen
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Havalı Havalı
0
Havalı
Çok Komik Çok Komik
0
Çok Komik
dazete

İçerik Tarzını Seç
Makale
Görsel biçimli metin stili