Sofralarda At ve Eşek Eti Olacak: Türkiye Sudan’dan At ve Eşek Eti İthal Edecek


0

Türkiye Cumhuriyeti Sudan’da kiraladığı tarım arazilerinde üretime başlayamamasının üzerine tarım ürünleri ve et ithal etmeye karar verdi. Geçtiğimiz 2017 yılına Sudan ile imzalanan Ticaret ve Ekonomik ortaklık antlaşması ile tarım arazilerini kullanacak olan Türkiye, antlaşmada değişikliğe giderek at ve eşek eti ithal etmeye karar verdi.

Geçen Hafta Görüşüldü

Türkiye Büyük Millet Meclisi Dışişleri Komisyonu’nda geçen hafta görüşülen ve kabul edilen antlaşma ile birlikte Sudan’a yüzde 100 indirim ile kota içi tarife uygulanılmasına karar verildi.

Yapılan antlaşma ile birlikte tereyağı, bal, yumurta, üzüm, arpa, mısır, buğday ve daha birçok kalemdeki ürünler Sudan’dan ithal edilecek.

Antlaşma 2017’de İmzalanmıştı

Türkiye Cumhuriyeti ile Sudan arasında imzalanan ekonomik işbirliği antlaşması 2017 yılında imzalanmıştı. Yapılan antlaşma ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti Sudan’da bulunan tarım arazilerini 99 yıllığına kiralamıştı. Son yıllarda yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı tarım arazilerini işleyemeyen Türkiye, antlaşmada değişiklikler yapma yoluna gitti. Yapılan değişiklikler ile birlikte üretilen ürünler indirimli bir şekilde Türkiye’ye getirilecek.

Antlaşma İle Birlikte İthal Edilecek Ürünler Arasında At ve Eşek Eti Var

Yapılan antlaşma ile birlikte tarımsal ürünlerin yanı sıra ithal edilecek ürünler arasında dikkat çeken bazı ürünler de bulunuyor. Antlaşma ile birlikte 500 ton at, eşek ve katır eti ithal edilecek ürünlerden oldu. Aynı zamanda at, eşek ve katır gibi büyükbaş hayvanların sakatat denilen iç organları da gümrük vergisi uygulanmadan Türkiye’ye giriş yapacak.

Sosyal Medyadan Tepki Geldi

Türkiye ile Sudan arasında yapılan antlaşma ile birlikte at ve eşek eti ithal edileceği haberini duyan sosyal medya kullanıcıları konu hakkında birçok gönderi paylaştı.

Türk kültüründe at ve eşek gibi hayvanların kesilmesi ve tüketilmesi yaygın olmayan bir uygulama. Sudan ile yapılan antlaşma ile ülkeye gelecek olan etlerin nerelerde kullanılacağı ise kullanıcılar tarafından tartışıldı.

Diyanete Yöneltilen Soru

Sudan ile yapılan antlaşma sosyal medyada büyük tepkilere yol açtı. Birçok kullanıcı konu ile ilgili endişelerini paylaştı. Yapılan bir paylaşım ise diyanete yönelikti.

Bir kullanıcı Sudan’dan gelecek at ve eşek etinin yenmesinin caiz olup olmadığını sordu. Diyanetten ise bir açıklama gelmedi.


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaşabilirsin!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Tarzını Seç
Makale
Görsel biçimli metin stili