Bolivya’da Sular Durulmuyor: Yaşanana Darbeden Sonra Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales Ülkeyi Terk Etti


0

Amerika Kıtası’nın güneyinde yer alan Bolivya’da sular durulmuyor. Bolivya’da geçtiğimiz 20 Ekim’de yaşanan seçimlerin ardından tekrar başa gelen Evo Morales halkın tepkisini aldı. Bolivya’nın karışmasına sebep olan seçimlerin ardından Morales taraftarları ile muhalifler karşılıklı olarak sokaklara döküldü. Morales destekçileri ile muhalifler arasında yaşanan kargaşalar hükümete de yansıdı. Ülkenin Genel Kurmay Başkanı Williams Kaliman, Morales’i istifaya davet etti. Evo Morales ülkesinden ayrılarak Meksika’ya iltica etti.

Bolivya’da Ne Olmuştu?

Bolivya geçtiğimiz 20 Ekim’de yaşanan seçimlerin ardından tansiyon bir hayli yükseldi. Mevcut başkan Evo Morales ile Carlos Mesa arasında geçen seçim yarışında yaşanan spekülasyonlar seçimin ve ülkenin gidişatını etkiledi. Seçim tarihine kadar ülkenin başında bulunan Evo Morales, son yaşanan olaylı seçimlerde Carlos Mesa’ya karşı oyların yüzde 46.8’ini toplayarak güven tazeledi ve 4.kez başkan koltuğuna oturdu.

Morales Yeniden Seçilebilmek İçin Referandum Yapmıştı

Bolivya’nın Anayasası’na göre bir aday 3 kereden fazla devlet başkanlığı yapamıyordu. O sıralar 3.başkanlık dönemini yapan Evo Morales ise bir referandum düzenleyerek tekrar aday olabilmesinin yolunu açmak içim seçim düzenlemişti. Yapılan referandum sonucuna göre sandıktan “hayır” yanıtı çıktı. Bunun üzerine Morales olayı Anayasa Mahkemesi’ne taşıdı ve mahkeme tekrar seçilebilmenin bir “insanlık hakkı” olduğu kararına vardı. Mahkemenin kararıyla birçok tepkiyi üzerine çeken Morales, 20 Ekim tarihindeki seçimlerde de aday olunca halkın tepkisini çekti.

Yayınların Kesilmesi Seçime Hile Karıştığı Düşüncesini Beraberinde Getirdi

Bolivya’da son yaşanan seçimler esnasında televizyonlar seçim sonuçlarını yayınlamaktaydı. Televizyondaki resmi olmayan sonuçlara göre Evo Morales yüzde 45, rakibi Carlos Mesa ise yüzde 38 oy almıştı. Sandıkların henüz yüzde 83’ü açılmışken birçok yerde yayınlar kesildi. Yayınların kesilmesi, hükümet tarafından alt yapı yetersizliği olarak açıklandı fakat halk yayınların kesildiği sırada hile yapıldığı düşüncesine kapılarak seçimlerin yenilenerek ikinci tura kalması gerektiğini vurguladı.

Başkanın İstifasını İsteyen Halk Sokağa Döküldü

Bolivya’da yaşanan seçim krizinin ardından halk sokaklara döküldü. Özellikle başkanlık yarışında mevcut başkana rakip olarak adaylığını koyan Carlos Mesa, işçileri, madencileri ve halkı sokaklara protestoya davet etti. Carlos Mesa’nın çağrısı birçok kesimden cevap aldı ve halk sokağa döküldü. Mevcut başkan Evo Morales de misilleme yaparak halkı sokağa davet etti. Ülkedeki kargaşanın ve şiddet olaylarının artmasıyla güvenlik güçleri ile protestocular arasında çatışmalar çıktı. Şimdiye kadar 3 protestocu hayatını kaybederken 383 kişi gözaltına alındı.

Evo Morales Meksika’ya Kaçtı

Seçimlerden sonra Bolivya’da yaşananlar tüm dünyanın gündeminde kendisine yer buldu. Evo Morales muhalifleri sokaklara döküldü birçok yerde taşlı sopalı eylemler düzenledi.

Eylemler sırasında başkan Evo Morales’in evi de yağmalandı. Ülkede tansiyonun artmasıyla birlikte Bolivya Genel Kurmay Başkanı Williams Kaliman başkanın istifasını istedi. Evo Morales Meksika’ya iltica talebinde bulundu. Meksika Hükümeti, Morales’in iltica talebini kabul etti. Askeri bir uçak gönderilerek alınan Bolivya’dan alınan Morales, Twitter üzerinden yaptığı açıklama ile Meksika’ya iltica talebini kabul ettiği için teşekkür etti ve daha güçlü bir şekilde Bolivya’ya geri döneceğini duyurdu.

Yeni Seçim 20 Ocak 2020’de Düzenlenecek

Yaşanan olaylardan sonra geçici olarak göreve gelen Senato Başkanı Jeanine Anez, Bolivya’da yapılacak yeni seçimin 2020 yılının Ocak ayında yapılacağını duyurdu.

Etiketler: Bolivya Devlet Başkanı Meksika’ya Kaçtı, Bolivya Başkanı Evo Morales, Bolivya’da Ne Oldu?, Bolivya’daki Seçim


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaşabilirsin!

0

Buna Nasıl Tepki Verirsin?

Kararsız Kararsız
0
Kararsız
Sevimli Sevimli
0
Sevimli
İnanılmaz İnanılmaz
0
İnanılmaz
Başarılı Değil Başarılı Değil
0
Başarılı Değil
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Kültürlü Kültürlü
0
Kültürlü
Sevilmeyen Sevilmeyen
0
Sevilmeyen
Bayıldım Bayıldım
0
Bayıldım
İğrenç İğrenç
0
İğrenç
Havalı Havalı
0
Havalı
Çok Komik Çok Komik
0
Çok Komik
dazete

İçerik Tarzını Seç
Makale
Görsel biçimli metin stili