LÖSANTE İçin Ruhsat Verildiği İddia Edildi: İddialar Gerçeği Yansıtıyor Mu?


0

Lösemi’nin 100 milyon Dolar maliyetle hayırsever vatandaşların desteğiyle yaptırdığı 400 yataklı LÖSANTE Hastanesi, Sağlık Bakanlığı’nın ruhsat vermemesi nedeniyle tam kapasite olarak çalışamıyor. Sosyal medyada son ortaya atılan iddialara göre LÖSANTE’nin ruhsat aldığı söylendi. Peki, iddialar gerçeği yansıtıyor mu? LÖSANTE Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat aldı mı?

LÖSANTE Ruhsat Aldı Mı?

Sosyal medyada son dönemlerde paylaşılan ve hatırı sayılır bir kitleye ulaşan görselde, LÖSANTE’nin Sağlık Bakanlığı’ndan tam kapasite ruhsatı aldığı ve hasta kabulüne başladığı iddia edildi.

Ancak ne yazık ki iddialar gerçeği yansıtmıyor. Hastane 2015 yılından beri lösemi hastası çocuklara ücretsiz hizmet veriyor fakat Sağlık Bakanlığı’ndan tam kapasite ruhsatı alamadığı için hizmetleri aksıyor.

Ruhsatın halen verilmediği LÖSANTE’ye, neden ruhsat verilmediğini araştıran Cumhuriyet Halk Partisi TBMM’de araştırma önergesi verdi ancak önerge reddedildi.

400 yatak kapasitesi bulunan LÖSANTE ruhsat alamadığı gerekçesiyle sadece 75 yatak ile hizmet veriyor.

%20 kapasite ile çalışan LÖSANTE’de 10 ameliyathaneden 7’si, 80 yoğun bakımdan 70’i tam kapasite ruhsatı olmaması nedeniyle devre dışı.

Sağlık Bakanlığı 100 Yataklık İzin Teklif Etti

LÖSANTE’nin tam kapasite ruhsatı alabilmesi için mücadelesi sürerken geçtiğimiz haftalarda Sağlık Bakanlığı’ndan LÖSANTE’ye 100 yataklık kapasite teklifi yapıldı.

Ancak LÖSANTE’nin kapasitesini sadece yüzde 5 arttırmayı amaçlayan teklif, hastane yönetimi tarafından yetersiz bulunduğu gerekçesiyle reddedildi.

LÖSANTE Hastanesi Nedir?

LÖSANTE, LÖSEV’in başlattığı kampanyayla tüm yurttan vatandaşların, sanatçıların, sporcuların birlik olarak el birliğiyle inşa ettirdiği, özel hastane statüsünde olmasına rağmen hiçbir hastasından ücret almayan 100 Milyon Dolar bütçeli bir hastanedir.

Lösemi tedavisi gören çocukların ihtiyacı olan tüm tedavi ünitelerini içerisinde barındıran LÖSANTE, tam hizmet ruhsatı olmadığı gerekçesiyle milyon Dolarlık ekipmanlarını kullanamamakta ve hastanenin yüzde sekseni bomboş bir şekilde çürümeyi beklemektedir.

Sosyal Medya LÖSANTE Hakkında Neler Söylüyor?

100 Milyon Dolar bütçeyle hayırsever vatandaşların bağışlarıyla inşa ettirilen ve lösemi hastası çocukların ihtiyacı olan tüm tedavi ünitelerini ücretsiz kullanım ile içerisinde barındıran LÖSANTE, Sağlık Bakanlığı’nın ruhsat vermemesi sebebiyle kullanılamıyor.

Faaliyete girdiği 2015 yılından bu yana birçok insan tarafından LÖSANTE’ye ruhsat verilmesi için Sağlık Bakanlığı’na çağrı yapılırken henüz çağrılar karşılık bulmadı.

Peki, sosyal medya kullanıcıları Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsat alamayan LÖSANTE hakkında neler söylüyor?


Beğendin mi? Arkadaşlarınla da Paylaşabilirsin!

0

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İçerik Tarzını Seç
Makale
Görsel biçimli metin stili