in

Erdoğan Talimatı Verdi İş Bankası’nın Hazineye Devri Gerçekleşiyor: Sosyal Medya Kullanıcıları Neler Söyledi?

Erdoğan İş Bankası Talimatı

AK Parti, uzun zamandır tartışma konusu olan CHP’nin yönettiği yüzde 28’lik İş Bankası hissesini hazineye devretmeye hazırlanıyor. Erdoğan konuyla ilgili talimatı verirken sosyal medya kullanıcıları yaptıkları yorumlarda karar hakkında görüşlerini belirtti.

Erdoğan’dan İş Bankası Talimatı

Uzunca bir süredir tartışma konusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün İş Bankası hisseleri, Cumhuriyet Halk Partisi’nden alınarak hazineye devredilmeye hazırlanılıyor.

Önceki gün gerçekleşen AK Parti MKYK toplantısında konuyla ilgili bir sunum yapan AK Parti Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Nurettin Canikli, tek parti dönemi nedeniyle hisselerin Atatürk tarafından CHP’ye devredildiği, ancak vasiyetinde gelirlerin Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na aktarımını öngördüğünü belirtti.

Nurettin Canikli’nin hisselerin devrinin hazineye gerçekleştirilmesinin gerektiğini söylemesi üzerine ise söze giren Cumhurbaşkanı Erdoğan, gerekli düzenlemenin yapılarak onayına sunulması talimatını verdi.

MHP lideri Devlet Bahçeli ise, geçmişte bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada, teklif gelirse destek vereceklerini belirterek yeşil ışık yakmıştı.

Siyasi Partilerin Mal Varlığı Olamıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından talimatı verilen değişikliğin Siyasi Partiler Yasası’na dayandırıldığı öğrenilirken ilgili yasada siyasi partilerin ticari faaliyette bulunamayacağı hükmü yer alıyor.

AK Parti tarafından atılacak adımda yüzde 28 oranında İş Bankası hisselerinin CHP’den alınarak hazineye devri sonrasında hisseler, hazinenin belirlediği yönetim kurulu üyeleri tarafından temsil edilecek.

Hazine devredildikten sonra ilgili hisse gelirlerinin Cumhuriyet Halk Partisi’nin yaptığı gibi Türk Dil Kurumu ve Türk Tarih Kurumu’na devri kaldığı yerden devam edecek.

Uzun zamandır tartışılan Cumhuriyet Halk Partisi’nin İş Bankası hisseleri, Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatı sonrasında vasiyeti nedeniyle parti kontrolüne geçmişti. İlgili vasiyette CHP’den gelirlerin Türk Tarih Kurumu ve Türk Dil Kurumu’na aktarımını isteyen Mustafa Kemal Atatürk, bu konuda CHP’yi görevlendirmişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise konuyla ilgili yaptığı bir açıklamasında, hazinenin malının hazinenin kontrolünde olması gerektiğini dile getirerek tartışmanın fitilini ateşlemişti.

Sosyal Medya Kullanıcıları Neler Söyledi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İş Bankası hisselerinin devri için düzenleme talimatı sosyal medyada gündem olurken birçok kullanıcı Mustafa Kemal Atatürk’ün vasiyetine saygı duyulması gerektiğini belirtti.

Bazı kullanıcılar ise CHP’nin bu hisseleri elinde bulundurmasından rahatsız olduğunu belirterek uygulamaya destek verdi. Peki, sosyal medya kullanıcıları bu yeni gelişmeyle ilgili neler söyledi?

İçeriğimizi beğendiniz mi?

Lütfen yorum yapmak için Giriş yapınız
malatya yoğun kar yağışı

Kara Kışa Teslim Olan Malatya Sosyal Medyada Gündem Oldu: Sosyal Medya Kullanıcıları Neler Söyledi?

FETÖnün Siyasi Ayağı Tartışması

FETÖ’nün Siyasi Ayağı Tartışmaları Sosyal Medyaya Da Sıçradı: Sosyal Medya Kullanıcıları Neler Söyledi?