in

Sosyal Medya Cenin Yiyen Çinli Fotoğrafı İddiasıyla Çalkalandı: İddialar Gerçekleri Yansıtıyor Mu?

Çinlilerin Cenin Yediği İddiası

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta, Çinli bir adamın cenin yemek için hazırlık yaptığı ve sonrasında ise cenini yediği iddia edildi. Fotoğraf kısa sürede sosyal medyanın gündemine otururken sosyal medya kullanıcıları fotoğraftaki Çinliye sitem etti. Peki, iddialar gerçekleri yansıtıyor mu?

Cenin Yiyen Çinli İddiası

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafta bir Çinlinin cenin yemek için hazırlık yaptığı söylenirken bebeğin Doğu Türkistanlı bir annenin karnından zorla çıkarıldığı iddia edildi.

Açıklamanın devamında ise Çinlilerin Doğu Türkistan’ın nüfusunu kırmak için böyle bir politika izlediği ve bu sebeple hamile kalan Doğu Türkistanlı kadınlarının karınları deşilerek bebekleri yenildiği iddia edildi. Ayrıca Çin restoranlarındaki en pahalı yiyeceğin ceninler olduğu ve sadece en zengin insanların yiyebildiği söylendi.

Birçok kişi tarafından paylaşılan ve Çinlilere lanet edilen fotoğraf, gerçekleri yansıtmıyor.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraf, Çinli sanatçı Zhu Yu’nun ‘’İnsanları Yemek’’ isimli eserinden alıntı.

Çinliler Cenin Yemiyor

Çinli sanatçı Zhu Yu, 2000 yılında yayınladığı ‘’İnsanları Yemek’’ isimli çalışması, uzun yıllar boyunca Çin’in başına bela olmuş durumda.

Çalışmanın hemen ardından hazırlanan fotoğraflar tüm dünyada hızla yayılarak Çin aleyhine bir kara propaganda aracına dönüşmüş ve Çinlilerin cenin yedikleri iddiaları tüm dünya tarafından bilinen bir efsane olarak kalmış.

Çalışmasını Şanghay Sanat Festivali için hazırladığını söyleyen Zhu Yu ise, sosyal ve kültürel gerçekleri göreceli hale getirmeye çalıştığını belirtti.

Yemek için poz verdiği ceninin bir ördek vücudu ile oyuncak bebek kafasından oluştuğunu söyleyen sanatçı Yu, hiçbir dinde ve yasada insan yemenin yasaklanmadığını belirten Yu, yasal boşluklardan yararlanarak çalışmasını ortaya koyduğunu söyledi.

Ayrıca festivalden sonra iddiaların ve fotoğrafların hızla yayılmasıyla birlikte konunun FBI tarafından da derinlemesine araştırıldığı ancak sanat eseri olduğu öğrenilince dosyanın rafa kaldırıldığı öğrenildi.

2011’de Cenin Tozu Ele Geçirildiği İddia Edilmişti

2011 yılında ortaya çıkan haberlerde Çin’den Güney Kore’ye sokulmaya çalışılan toz haline getirilmiş ve kapsüllere gizlenmiş cenin etlerinin Güney Kore gümrük memurları tarafından ele geçirildiği iddia edilmişti.

Güney Koreli yetkililer, hapların en az 4 farklı Çin şehrinden getirildiğini ve Güney Kore’deki müşterilerin talebi üzerine getirildiğini söylemişti. Bunun üzerine Çin hükümeti ise konunun araştırıldığını açıklamış ve Çin medyası, hastanelerdeki sağlık personellerinin böyle bir duruma sebebiyet verebileceğini iddia etmişti.

İçeriğimizi beğendiniz mi?

Lütfen yorum yapmak için Giriş yapınız
250 bin dolara Türk vatandaşlığı

Arap Ülkelerinde Yayınlanmaya Başlayan Reklam Çok Konuşuldu: 250 Bin Dolarlık Konut Alana Türk Vatandaşlığı

yalan makinesi nedir

Yalan Makinesi Bulundu Mu? Gerçek Olabilir Mi?